Kai Lindemann (f. København 1931, d. 2007) “Amena”, 1963. Sign. Lindemann; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73×60. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
NB: Maskinen er pæn og i sin oprindelige maling, men maskinen stod både i skygge og i modlys, da den blev fotograferet - vi har måttet lysne billederne og de r derfor unaturlige ud!!! Maskine med lavt timetal. Er udstyret med en kassette til borerør på 4,5 m. Vil være i brug frem til bliver solgt. Vermeer D40X55III - Motor EPA / Engine EPA
BUDT 1493000,- DKK
Martin Godsk Lænestol af eg, genbrugstræ, sæde betrukket med mørkebrunt uld ryg udspændt med flettet flagline. Model MG 31. Udført og stemplet hos Godsk Snedkeri, Viby.
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985) Kvadratisk sofabord af riopalisander med “dobbelt” stel. Formgivet 1964. Udført 1964–1970'erne hos snedkermester A.J. Iversen. H. 54. L./B. 62. Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1964. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 272–273.
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008) Fire lysestager af messing. Udført og stemplet hos Dansk Designs Denmark, JHQ. H. 23,5. (4)
VÆRKTØJS SÆT med batteri værktøj, batterier og lader.
12 bts. Château Pichon Longueville Baron, Pauillac. 2. Cru Classé 2016 A (hf/in). Owc.
BUDT 3900,- DKK
10 stk. lærke stolper - 100x100x4200 mm.
8 stk Findahl Mosbøl stole med betræk og teaktræs stel. Stellet har en del slid og brugsspor, betrækket på sædet trænger til rensning/rengøring. Er repareret med uoriginale skruer. Kan være limet sammen, og skruer kan være gået igennem. De er produceret i 6780 Skærbæk. Brugt, +MOMS
85 par Børne strømper i ass farver/modeller i ser 27-30 ubrugte
KIØBENHAVN 2.4.1837. Ant. enringsstempel i rød farve på brev til Stockholm. DAKA +2.500 [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×