Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934) Interiør fra kunstnerens atelier med en model, der hviler sig i sofaen. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 39×56. Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion Winkel & Magnussen 156, 1934 nr. 98. Stempel herfra på bagsiden af lærredet.