Lukker 28/11-2024 19:00:00
LED LYSARMATURER, 30 stk. 150 watt, 120 cm. Ubrugte.
Mål: 300x90
BUDT 1800,- DKK
Dansk jægerhirschfænger M/1791 med rester af sværdfegerstempel på parerstangen og ca. 56 cm. lang tveægget klinge med resterne af Frederik V monogram på begge sider af klingen samt messingmonteret fransk officerskårde fra andet kejserrige i skede med militære trofæer på den nedadbøjede stikplade og ca. 72 cm. lang enægget klinge i sort læderskede med to beslag. (2)
Spånsilo-anlæg - Se billede af måltegningen blandt fotografierne. I fin funktionel stand. NB! Transportsnegl medfølger! NB! Køber skal selv demontere og transportere. ! NB !! Den firkantede silo i baggrunden medfølger ikke i auktionen ! PS: inkl 40m3 friske spåner. Aagaard Maskinfabrik AST 13/12 - Spånsilo / Wood chip Chip silo
Bestiksæt, 72 dele udført i rustfrit stål. Ubrugt
Hele Verden. Flyttekasse med diverse album og løst inkl. lidt mønter mv. [ * ? ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
1875. 8 øre, 15.tryk. Pladning af både A- og B-ark med i alt 195 forskellige positioner repræsenteret. Gennemgående pæn kvalitet. Der medfølger over 500 dubletter. Ex. Lasse Nielsen [ 25 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Erik Nordgreen (f. København 1921, d. 1986) Simon P. Henningsen (f. Gentofte 1920, d. København 1974) “Tivoli/Glassals-lampen”. Sjælden bordlampe af klart glas. Udført hos Tutein & Hersaa. H. 35. Proveniens: Udført 1943 til Tivolis glassal, der nedbrændte 1944 ved Shalburgtage-aktion. Litteratur: LP-Nyt, 28. maj 1943, gengivet og omtalt s. 163. Litteratur: NTFK 1947, i annonce. Bernadotte. Moderne dansk Boligkunst s. 107.
Kædetalje 1.5 tons x 3 mtr kæde. Ubrugt.
1839. Brev fra hafslund til London (pr. Dampbaad). Rammestempel “KIÖBENH. 20 JUN 39.” [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Ca. 50 stk. div. håndklæder 50x90 cm. - 44x75 cm.
Stepmaskine, ikke afprøvet