Elisabeth Jerichau Baumann (f.

Lukker 02/12-2024 14:55:00

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881) Ung mor i hvid folderig kjole og rødt tørklæde i det sorte hår. I armene holder hun sin nøgne baby. Antagelig fra Capri. Sign. Jerichau Baumann 1874. Olie på lærred. 74×61. Den unge mor og barn har motivmæssigt stor lighed med maleri af kunstneren udstillet Charlottenborg 1874 nr. 120 med titlen “Fra Capri. Mor og Barn”. Dette købt af Nationalmuseum i Stockholm 1880.