Ulriksholm slot

Lukker 03/12-2024 12:55:00

Ulriksholm slot Stor dansk Barok kiste med buet låg, beklædt med rødt læder og beslag af forgyldt metal. 17. årh. H. 88. B, 125. D. 65. Proveniens: Familien Danneskiold-Samsøe, Ulriksholm Slot, Kerteminde, Fyn.