Monogramsigneret Hereke helsilke

Lukker 03/12-2024 12:55:00

Monogramsigneret Hereke helsilke tæppe, Tyrkiet. Stavmedaljon med botehs på åben blå bund. Centralt medaljon med metaltråde i relief. Ca. 1,21 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 180×129. Proveniens: Dansk privatsamling.