Emil Nolde (f. Nolde 1867, d.

Lukker 03/12-2024 15:55:00

Emil Nolde (f. Nolde 1867, d. Seebüll 1956) Schweizer Landschaft (Sils?), sidst 1920erne. Sign. Nolde. Akvarel på papir. Bladstørrelse 34×44. Proveniens: Bryllupsgave fra Ada Nolde til den nuværende ejers far (nevø til Ada Nolde), i 1943. The scholarly advisory board of the Nolde Stiftung Seebüll has confirmed the inclusion of this work in a future catalog raisonné of watercolours and drawings by Emil Nolde (1867–1956). Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.