Lukker 05/12-2024 20:19:00
6 bts. Château Pape Clèment, Grand Cru Classé, Pessac-Léognan 2018 A (hf/in). Owc.
Skråelevator HD 25/2-8 H Flyttelift Max belastning 400 kg. Ikke prøvet ved gennemgang.
Vandpumpe med 6,5 hk benzinmotor. 3 tommer tilslutninger, 60 m3/time, 30 m løftehøjde, 7 m sugehøjde. 23 kg. Ubrugt
3 bts. Charmes Chambertin Grand Cru, Domaine Georges Lignier 2017 A (hf/in). Oc. Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
Poul Pava (f. Ribe 1967) Uden titel. Sign. Poul Pava. Bemalet stol. H. 57. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
BUDT 240,- DKK
Svend Aage Holm Sørensen (f. 1913, d. 2004) Gulvlampe af sort metal og teak på trefod, monteret med skærm af opalglas og monteringer af messing. Udført hos Holm Sørensen & Co., København. 1950–60'erne. H. 137.
BUDT 11500,- DKK
Skrin af sølv, rektangulær form med rundede hjørner, hævet på fire lave fødder, prydet med ciseleringer, lågknop i form af en ørn. Østrig-Ungarn, 19. årh. Vægt 396 g.
BUDT 1850,- DKK
Safir- og diamantring af platin prydet med oval facetslebet safir på ca. 2.50 ct. omkranset af talrige enkeltslebne og old-cut diamanter på i alt ca. 0.84 ct. Farve: H. Klarhed: SI. Vægt ca. 4 g. B. 11 mm. Str. 53. Smykkevurdering fra Magnus Enna medfølger. 2012.
Rokokoform kaffe- og teservice af sølv, drevet med rocailler og blomster, hævet på fire lave fødder, bestående af kaffekande stjerthank H. 23 cm, tekande, sukkerskål og flødekande. A. Dragsted, Københavns bymærke 1915–1916. Vægt 1597 g. (4)
Louis XVI spejl i ramme af mahogni, øverste spejlfeldt dekoreret med stridsvogn. H. 182. B. 63.
Ringgaffelnøglesæt med 25 stk. i str. Fra 6 - 36 mm. Ubrugt
18 stk. krokketspil + 4 stk. petanquespil (ubrugt)