Lukker 24/11-2024 19:00:00
Diamantvedhæng af 14 kt. hvidguld prydet med fire brillantslebne diamanter. B. 8 mm. L. 20 mm.
Ken Denning (f. Sønderborg 1957) Uden titel, 1998. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 90×96. Uindrammet. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Patek Philippe Calatrava af 18 kt. guld, ref. 3520/D. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 177. 1990'erne. Patek Philippe alligatorrem med Patek Philippe C-type spænde af 18 kt. guld. Ø 32,5 mm. Patek Philippe æske medfølger. Emnet er omfattet af CITES-appendix II og kræver CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land uden for EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.
Safir- og diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med facetslebet pink safir flankeret af talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.30 ct. Vægt ca. 4,5 g. B. 5 mm. Str. Æske og smykkevurdering fra 2021 medfølger.
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006) To urtepotteskjulere af lertøj, modelleret i form af kvindeskikkelser. Dekoreret med polykrome glasurer på lysegrå base. Sign. monogram -72, Danmark, og hhv. V.42 og V.40. H. 37 og 21. (2)
Chaumet Anneau af 18 kt. guld, ref. A2176. Quartz værk. Krans prydet med talrige flerfarvede oval- og facetslebne safirer. 2000'erne. Alligatorrem med C-type spænde af guldbelagt stål. Ø 31 mm. Senere æske medfølger. Emnet er omfattet af CITES-appendix II og kræver CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land uden for EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.
Berit Jensen (f. København 1956) Uden titel. Sign. på bagsiden Berit Jensen-96. Olie og collage på lærred. 41×33. Uindrammet. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Bremsevæske udskifter, med tilbehør i kuffert, MF