Lukker 28/11-2024 18:00:00
Kop m/underkop 150 stk.
Avant Knækstyret minilæsser. Med udskud i frontarm. Produceret i årgang 2005. Timetæller står på 3983 Timer. Passet med div eftersyn/ rep. Sidste godkendelse 12-2023. Yderst velholdt og meget velkørende minilæsser. Kugletræk på pallegafler Der medfølger ny overfaldsklo, pallegafler, skovl.
Dansk underofficerriffel M/1829/48 med nummerens ladestok perkussioneret og tappet i Rendsborg af Rustmester Hansen i forbindelse med krigen 1848–50. Låsen har intet nummer og hullet efter sikringen er ikke udfyldt. Aftrækket er med snelle! Kolbekappen, patentsvansskruen, piben og aftrækkerbøjlen mærket 382. Pibens venstre kammerende er mærket 4. I. C. A. 18.A. 18 genfindes på sideblik og aftrækkerbøjle sammen med overstreget B. 16. Kolbens ryg er stemplet BGC for den Bestandige Gevær Commission samt RGC for Rendsborg Gevær Commission. Den ottekantede glatløbede pibe er ca. 73,3 cm. lang inkl. svansskruen. Klapviseeret har enkelt klap. Bajonetstolpen på pibens højre side er fjernet.
Parti Handelsvare, 3 sæt Knive hver med 7 dele, 3 sæt Skåle for microovn, Plaster og Tandstikker m.m.
1853. 4 RBS Thiele II, mørk rødbrun. Plade II. Meget smukt mærke med centrisk nr.stempel 51 (Odense). Attest Jørgensen. Pragteksemplar [ 1IIb ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Et par franske Charles X stager af forgyldt bronze, rigt støbt med akantusblade og kannelerede stammer. 19. årh.s midte H. 20 cm. (2)
Romerske kejserdømme, Aelius, som Caesar, 136–138, Tetradrachm, Alexandria, 137, 13,97 g, Milne 1535, Emmett 1350 Ex. Professor Niels Hannestad
12 stk. softgun-gevær (ubrugt)
Salgsdisk L 160 D 55 H 105 cm.
Lysskilte, 2 små og et stort.
60 pakker pudderfri nitril-handsker á 100 stk. str. XS (ubrugt)
55 stk Sika SG 20 silikonelim, best before 4-2024