Lukker 02/12-2024 20:12:00
To kinesiske silkebroderier, det ene med buddhistiske symboler og blomster, det andet med figurer i landskab, samt et par kinesiske silkesko. Ca. 1900. Lysmål 49×9 og 56×14. (3)
Enrico Baj (f. Milano 1924, d. Varese 2003) Uden titel, 1960. Sign. Baj 60. Mixed media på pap. 70×50. Proveniens: Dansk privatsamling. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
1864. 4 sk. rød. Pragtfuldt brev fra GLOSTRUP 20.11.1867 TIL Kjøbenhavns Amtsraad, annulleret med eksemplarisk STUMT STEMPEL [ 13 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
BUDT 330,- DKK
Erindringsmedaljen i anledning af Hendes Majestæt Dronningens 75 års fødselsdag, 2015, sølv med krone, 28 mm, i krydsbånd i farve som Dannebrogordenes bånd med sølvmonogram - original æske, diplom dateret 16. april 2015 medfølger.
VÆRKTØJSSÆT, Specialværktøjssæt t/Macpherson fjedre.
Batterilader 12 volt, 40 Ampere. Regulérbar ladestrøm samt digitalt display. Ubrugt
Svejser MIG/MAG/MMA max. 350A, digital display, inkl. Tilbehør. Ubrugt
Samling cypriotiske antikker bestående af “Red Burnished ware” halvkugleformet skål med lille hank, flaske/askos dekoreret i rød med geometrisk dekoration, fragment med palmette samt to kvindehoveder. Bronzealder 2. årt. f. Kr. og senere (fragmenter). Diam Skål 14 cm. L. Flaske 16 cm. (5) Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet i Cypern af dansk udsendt læge for FN missionen og hjembragt i 1968. Dernæst nedarvet i familien.
2 stk. digitale-kameraer, Canon EOS1100/EOS700D m. lader + stativ