Arje Griegst (f. København 1938, d. 2016) Unika opal, lapis lazuli, perle- og diamanthængesmykke “Drømmen” af 18 kt. guld prydet med ansigt udskåret i opal omkranset af talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 3.00 ct., udskåret lapis lazuli og orientalsk perle. Farve: G-H. Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 102 g. Perlediam. 11 mm. Vedhæng 7×8 cm. L. ca. 61 cm. Signeret Griegst. 1985. Smykket “Drømmen” er afbildet i bogen “Arje Griegst: Guldsmed, designer og billedhugger” af Kertin Wickman, Forlaget Vandkunsten, 2013 på forsiden og s. 170 og 375. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.