Lukker 26/11-2024 08:05:00
- NB! Maskinen har et Leica 3D GPS maskinstyringssystem! - Pæn og velholdt maskin Liebherr R924 LC - 26 ton - Engcon Rotortilt - GPS
BUDT 684500,- DKK
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989) “BO 101”. Sjælden, lang bordbænk af riopalisander med kantlister af messing. Stel af anodiseret metal med høje “sko” af palisander. To løse hynder medfølger, betrukket med hhv. blå og grøn uld. Formgivet 1953. Udført 1960'erne hos Bovirke. H. 40. L. 225. B. 45. Litteratur: Esbjørn Hiorth: “Arkitekten Finn Juhl”, 1990, ill. s. 56–57.
KWSM-12IR32HF
BUDT 1750,- DKK
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk Vermeer SC 252 - Stubfræser ny motor kun 200 ti Vermeer SC 252 - Stubfræser ny motor kun 200 timer
BUDT 20500,- DKK
Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927) Fiskere på stranden ved Skagen en stille sommeraften. Sign. M. A. Olie på lærred. 37×48. Maleriet er en studie til eller en mindre gentagelse af det store “Fiskere ved stranden en stille sommeraften” fra 1888 på Statens Museum for Kunst (Inv. nr. KMS1336), deponeret i Folketinget. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 893, 2020 nr. 35, afb. s. 48.
2 stk. skjolde
Finn Pedersen (f. Klemensker 1944, d. 2014) Uden titel. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 81×100. Uindrammet. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
8 stk Findahl Mosbøl stole med betræk og teaktræs stel. Stellet har en del slid og brugsspor, betrækket på sædet trænger til rensning/rengøring. Er repareret med uoriginale skruer. Kan være limet sammen, og skruer kan være gået igennem. De er produceret i 6780 Skærbæk. Brugt, +MOMS