Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018) “Au crepuscule ou Lunoir”. Modifikation, 1978–79. Sign. med titel og datering på blændrammen. Olie og oliekridt på lærred. 97×118. Litteratur: Ane Hejlskov Larsen. “Per Kirkeby. Malerier 1978–1989”, Systime, 2015, nr. O 45, gengivet side 335. Udstillet: “HJÆLP! jeg er samler”, Birte Inge Christensen og John Hunov's samling, Randers Kunstmuseum, 15. januar - 20. marts 1994, kat. nr. 188. Udstillet: “Übermalungen”, Kunstraum München 1984 og Spendhaus, Reutlingen 1984. Proveniens: Birte Inge Christensen og John Hunovs samling. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.