Corneille (f. Liège 1922, d. Auvers-sur-Oise 2010) “Les insectes en délire”. Sign. Corneille 47. Olie på lærred. 85×65. Udstillet: “Corneille”, Haags Gemeentemuseum, 14. juli - 3. september 1961, kat. nr. 3. Udstillet: “Corneille”, Stedelijk van Abbe Museum, Eindhoven, 15. september - 29. oktober 1961, kat. nr. 3. Proveniens: Kunstmuseum Den Haag, udlånt hertil indtil 2024. Proveniens: Private collection. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.