Holger H. Jerichau (f. København 1861, d. sst. 1900) Italienerinde, der ordner blomster på en solrig gårdsplads. Sign. Holger Jerichau. Olie på træ. 39×23. Verso betegnet: Gaard ved Hotel “Sole“. Kjøbt 30/1 88. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 487, 1986 nr. 233.