Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018) Uden titel, 1986–1989. Sign. PK 87, 5/10. Træsnit - og linoliumssnit i fem farver. Udgivet af Brøndums forlag. Bladstørrelse 70×50 cm. Uindrammet. Litteratur: “Per Kirkeby Holzschnitte von 1980 bis 1999”, nr. 15.1–15.7. Fra ferniserinsginvitation: “I 1987–88 udførte Per Kirkeby en serie på 14 original-træsnit til Brøndums forlag. Hvert blad blev trykt i 10 nummererede og signerede eksemplarer i fem farver i formatet 50×70 cm. Serien opstod på følgende måde: de tre første farver blev trykt fra stokkene i en bogtrykpresse og var ens for hele serien. Dernæst skar kunstneren yderligere to stokke individuelt til hvert blad som blev trykt i egen håndpresse med Rembrandt tubefarver!” Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.