Lukker 03/12-2024 21:24:00
Dansk snedkermester Øreklapstol med ben af bejdset eg. Sædehynder, sider og ryg betrukket med patineret brunt, farvet skind. Udført ca. 1940'erne.
Jean-Luc Mylayne (f. Marquise, Frankrig 1946) “No. 110”, april 1991-maj 1992. Unika. C-print. 153×153. Udstillet: “Exposition Jean-Luc Mylayne”, Arc/Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, 1995. Udstillet: Boca Raton Museum of Art, Florida. Udstillet: Barbara Gladstone Gallery, New York. Udstillet: Patrick Panier Inc. Santa Monica, Californien. Proveniens: Collection de l'artiste. Proveniens: Dansk privatsamling. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Et par kolosal Louis Philippe kandelabre af forgyldt og patineret bronze. Frankrig, 19. årh.s første halvdel. H. 110. (2)
Ca. 112 stk Lysestager, fyrfadsstager m.m.alle ubrugte
Dansk Vestindien, Christian IX, 10 cents 1878, H 26, S 3, Sieg 22, H 26, KM 70
Ca. 50 stk Gulvplader, 300 x 75 cm, i alt ca. 112 m2, varierende stand
Driftsklar 180 cm kip-skovl og 50 cm grave-skovl - begge skovle er med S60 skift JST Kipskovl 180 cm S60 skifte - Plus 50 cm skovl / shovel
6 stk Borde 220 x 68 cm og 20 Bænke 220 x 25 cm, med brugsspor
BUDT 325,- DKK
Gadesælger. (Mangler en skrue til tvær-pind)
Christian V, Kongens fromhed og retfærdighed, u.år (ca. 1671), usigneret, G 205, JS 503, MEM 11.845, 50 mm, 57,2 g, let pudset - særdeles sjælden type hvor den enevældige konges retfærdighed spejles i kong Salomons dom (1. Kongebog 3:16–28)