Arje Griegst (f. København 1938, d. 2016) Et par unika lapis lazuli-, perle- og diamantøreringe af 18 kt. guld hver prydet med udskåret lapis lazuli, to barokke perler og talrige brillantslebne diamanter på i alt ca 0.62 ct. Farve: G-H. Klarhed: VS-SI. Samlet vægt ca. 49 g. Diam. 36 mm. L. 11,2 cm. Signeret AG. (2) Samme par øreringe er afbildet i bogen “Arje Griegst: Guldsmed, designer og billedhugger” af Kertin Wickman, Forlaget Vandkunsten, 2013, s. 370. Øreringene har aftageligt vedhæng. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.