Johannes C. Bjerg (f. Ødis 1886, d. København 1955) “Fløjne fugle. Stående nøgen kvinde”. Sign. Bjerg 43. Stemplet L. Rasmussen, N. II. Sort- og grønpatineret bronze på sokkel af granit. H. 54. Inkl. sokkel 60. Litteratur: Gengivet og omtalt i Kresten Bjergs fortegnelse over Johannes C. Bjergs værker på www.johannesbjerg.com. En lignende skulptur findes på Statens Museum for Kunst inv. nr. KMS6107. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.