Lukker 28/11-2024 10:30:00
BUDT 12500,- DKK
Afhentes: Zone 7 Lolland Falster (via Google Maps)
2 stk. store opbevarings alukasser, med truck lommer, L 215 H 40. B 37 cm.
Ole Ring (f. Baldersbrønde 1902, d. Køge 1972) Parti fra Christianshavns kanal. Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 24×32. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Fransk kop og underkop af porcelæn, muslingformet, dekoreret i farver, indvendig forgyldt, hank i form af koralgrene. Mærket Flamen Fleury Paris. Charles X ca. 1830
Wenzel Tornøe (f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907) En romersk vandpost. Usigneret. Dateret Roma 72/71 delvist opmalet. Olie på papir monteret på plade. 32×23. På blændrammen et stempel fra arkitekt Holger Tornøes dødsboauktion.
Grønlandsk fugleskindstæppe af sammensyede skind i gentagelsemønster. Bagsiden monteret med sækkelærred. Aasiaat/Egedesminde. Ca. 1930. 92×183. Proveniens: Anne Marie Fuglsang-Damgaard. Præstefrue i Egedesminde 1931–1934. Gift med præst og senere seminarieforstander Adelbert Fuglsang-Damgaard, Godthåb/Nuuk 1934–1945.
Russisk ikon med fremstilling af “Frelseren Uberørt af Hænder”. Tempera på træpanel. 19. årh. 53×46 cm.
Chanel “Logo Shopping Tote” taske af quiltet beige Caviar læder med gyldne beslag, to hanke, en udvendig baglomme, to rum opdelt af en lynlås lomme, to yderligere lommer og beige satin for. H. 23 x B. 37 x D. 16 cm. 2012–2013.
BUDT 15500,- DKK
Antikkens Grækenland, Makedonske kongerige, Alexander III, d. Store, 336–323 f.Kr., Tetradrachm, præget under Antipater, Amphipolis, c. 332–326 f.Kr., 17,18 g, Price 6 Ex. Professor Niels Hannestad
Kører godt, alsidig maskin Ausa D600 APG - Kapacitet/capacity 7 ton
BUDT 86000,- DKK
Ca. 65 stk Groovy Krus