Lukker 09/12-2024 11:00:00
Gel blaster - sniper med sigte. Kan skilles, så den er nem at have med. Manuel model.
1902. Købh. overtryk, 2/3 cents, blå/rød. Variant “KILEFEJL”. Postfrisk [ 20yy ] [ ** ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
1 bt. Mg. Château Mouton Rothschild, Pauillac. 1. Cru Classé 2019 A (hf/in).
Kirman tæppe, medaljon design med ornamentik, blomster og bladværk på blå bund. Persien. 20. årh. 367×277.
Indisk relief af sandsten med Parvati, stående med højre hånd løftet holdende en lotusblomst, den venstre arm langs siden, et sjal snor sig omkring arme og ben. Monteret på base af træ. H. 47 cm. Provenance: Hakon Christiansen (1893–1960) senior director of EAC, East Asiatic Company Ltd; stationed, mainly in Bangkok, from 1926 till well after World War II.
Parti div. værktøj m.v.
Frederik III, 4 mark / krone 1668, H 113A, Aagaard 117.2, monteringsspor
Smykkesæt af delvist forgyldt sølv og 14 kt. guld bestående af et par øreclips og armbånd hver prydet med udskåret lava. Samlet vægt ca. 62 g. Øreclips L. 4,5 cm. Armbånd B. 2,9 cm. L. 20,6 cm. (3) Ørestikker af 14 kt. guld. Armbånd af sølv og kæde af forgyldt sølv.
3 stk Knivsliber , ubrugt i kasse
Bengt Lindström (f. Storsjökapell 1925, d. Sundsvall 2008) “Spåman”. Sign. Lindström. Olie på lærred. 33×41. Proveniens: Privatsamling, Belgien. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Erindringsmønter, 1937, 1945 (2 stk. hvoraf 1 stk. med øsken), 1958 (2), 1960 (3), 1964 (3), 1967 (2), 1968 og 1972, i alt 15 stk.