Lukker 08/12-2024 15:12:00
Danzig, 5 Gulden 1932, KM 156, let renset.
Står i 6800 Varde. Keramisk brændeovn. Ældre model. Fungerede ved nedtagning. H: 104 cm. B: 40 cm. D: 30 cm. Oprydning fra bo. MOMSFRI
Står i 6780 Skærbæk. Diverse seletøj til hestvogns kørsel, enkelte bid, tøjler, hovedtøj mm. Brugte og stand ukendt. Fra dødsbo. MOMSFRI
1 bt. Château Latour, Pauillac. 1. Cru Classé 1948 D (mls). We are proud to present this lot as part of a collection sourced from a natural Scandinavian cellar with high humidity. Gathered over several decades and vintages going all the way back to the memorable harvest of 1947 in Bordeaux.
Danmark. 1875. Meget smuk ældre specialiseret samling 20, 50 og 100 øre [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927) “Panoche”. Sign. Alechinsky 2003, 34/90. Litografi i farver. Lysmål 37×56. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972) “Biblioteksbord”. Spisebord af teak med endeklapper og gateleg stel. Udført hos Karl Andersson & Söner for Illums Bolighus med plakette herfra. H. 70. L. 70/183. B. 120.
Marc Chagall, efter (f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985) Udstillingsplakat. Charlottenborg, København. Litografisk plakat. Trykt hos Permild & Rosengreen. Lysmål 59×41.
1940. Provisorier, 20/5 øre, vinrød og 60/6 øre, orange på VÆRDIBREV fra Thorshavn 16.7.1941 til Strænder [ 3,6A ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Stor transportkasse 73x45x60 cm + lille alukuffert
Waclaw Taranczewski (f. Czarnków 1903, d. Kraków 1987) “Trio”. Sign. monogram. Olie på lærred. 145×97. Erhvervet hos kunstneren, i dennes atelier i Polen, i slutningen af 1970'erne. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
1 ubrugt motor med afbryder 1,1KW