Lukker 08/12-2024 15:58:00
1 kr 1914, lot med 20 stk. af begge typer i varierende kvalitet, Sieg 115–116, DOP 110–111, Pick 10–11
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk Uggerbys UMS4 22/2 - Korn / græs vogn med aflæs Uggerbys UMS4 22/2 - Korn / græs vogn med aflæsser
BUDT 45500,- DKK
“Afrika”, figurgruppe af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver og guld. Juliane Marie mærke, Royal Copenhagen. H. 31 cm.
Firsidet flaske af glas med afrundede skuldre, front slebet med Frederik V's kronede monogram. 18. årh. H. 24 cm.
Emil Stejnar (f. Wien 1939) “Snowball”. Pendel af messing dekoreret med blomster og perler af glas. Udført hos Rupert Nikoll. 1950–60'erne. H. 75. Diam. 45.
Frans Schwartz (f. København 1850, d. sst. 1917) Almueinteriør med kvinde ved en spinderok. Sign. monogram 1886. Olie på lærred. 27×20,5.
Jens Vilhelm Dahlerup, tilskrevet (f. Norup 1836, d. København 1907) Kunstnerstol af nøddetræ med indlægninger af ibenholt og frugttræ i form af ornamentik og tranedans. Sæde og ryg betrukket med sømbeslået rødt farvet skind. Udført halvdel af det 19. årh. hos Snedkerfirmaet Severin & Andreas Jensen. Proveniens: Carl og Othilia Jacobsen, siden nedarvet i familien. Litteratur: Mirjam Gelfer-Jørgensen [red.]: “Herculanum paa Sjælland”, afb. figur 232, s. 254.
Langbord af ergetræ, front med skuffe. Barok form, 20. årh. H. 76. L. 202. B. 87.
4 stk. transportvogne samt 1 stk. sækkevogn
Louis Vuitton “Speedy 30” taske af sort Epi læder med gyldne beslag, to hanke, en udvendig sidelomme og et lynlås rum. H. 23 x B. 33 x D. 18 cm. 1996.
3 CO2 svejsekabler
Løvblæser/suger med to-takt motor. 45 liter opsamlingspose. Ubrugt.