Vilhelm Petersen (f. København

Lukker 09/12-2024 18:14:00

Vilhelm Petersen (f. København 1812, d. sst. 1880) Vinje ved en gård i Alperne. Ca. 1850. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 23×28. Rester af udstillingsetiket på blændrammen. Maleriet er udført 1850–1851, hvor Vilhelm Petersen var på rejse i bl.a. Østrig og Italien. Motivet stammer fra landsbyen Tirol på grænsen mellem Østrig og Italien. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 776, 2007, nr. 1174.