Fritz Jürgensen (f. København

Lukker 09/12-2024 18:17:00

Fritz Jürgensen (f. København 1818, d. sst. 1863) Landskab fra Lohmen ved Dresden. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 29×37. Litteratur: Nicolaj Bøgh, “Fritz Jürgensen og hans tegninger”, Det nordiske Forlag 1897, s. 99. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1016, 2010 nr. 615.