Lukker 09/12-2024 19:04:00
Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881) Portræt af en ung kvinde med et rødt tørklæde om håret. Usigneret. Betegnet Elisabeth Jerichau Baumann blændrammen. Olie på lærred. 45×35,5.
Christian IX, 10 kr 1900 VBP, H 9B, F 296, kval. 0–01, Frederik VIII, 10 kr 1908 VBP, H 2, F 298, kval. 1+, i alt 2 stk.
50 stk div. retro metal-skilte, ass. af 50 modeller. Måler fra 13cm til 51cm
18 dunke gulv-vaskemiddel, Uni Super á 5 liter (ubrugt)
dieselmotor Deutz Otto, ca. 1925, alle dele er med
Pappershållare Tork 16 stycken
DeWalt håndværktøj, rundsav, el-vinkelsliber, batterier og ladere.
Ovalt Senempire spejl i forgyldt ramme af træ, udskåret med ornamentik. 19. årh. H. 132. B. 103.
25 øre 1917 VBP, H 10A, (2)
BUDT 330,- DKK
Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007) H.C. Andersen Suiten. Komplet sæt på 24 litografier i farver. Alle sign. Carl-Henning Pedersen 1985, 63/250. Udgivet af Juliette Halioua Editions, New York. Trykt hos Atelier Arts Litho, Paris. Original kassette medfølger. Bladstørrelse hver 76×56. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Diamantring af platin prydet med oval brillantslebet fancy yellow diamant på ca. 1.28 ct. flankeret af to brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.93 ct. Farve: F. Klarhed: VVS-VS. Vægt ca. 6,5 g. B. 6 mm. Str. 54. Ringskinnen er savet over og bør repareres. Æske medfølger.
Funktionsdygtig. Starter og kører. Fuld luft for og bagaksel. Funktionel retarder (bremser på kadang) 480 Hk Diesel Totalvægt: 19130kg Tjenestevægt: 8870kg Last vægt: 10260kg Akselafstand: 3700mm Dæk: 315/70r22.5 1. Reg: 9/3-2004 Senestbesigtiged: 15/9-2023 Miljøklasse: 2000 19500kg 1 - 8000kg 2 - 11500kg I drift til i dag. Står med svenske plader. (Ikke indregistreret i Danmark) Svensk regattest medfølger.
Mathias Ortmann, tilskrevet (f. 1692, d. Copenhagen 1757) Dansk rokoko kommode af guldstafferet nøddetræ, bombéformet med tre skuffer, beslag og greb af forgyldt bronze, senere plade af grå marmor. 18. årh.s midte. H. 77. B. 73. D. 46. Tyskfødte møbelsnekker Mathias Ortmann (ca. 1692–1757), han var pioner inden for Rokoko stilen i Danmark, og hans møbler er af en sådan udsøgt kvalitet, at de repræsenterer den fineste inden for Nordeuropæisk Rokoko. Proveniens: Dansk privatsamling.