Lukker 08/12-2024 14:47:00
Christian IX, 10 kr 1900 VBP, H 9B, F 296, kval. 0–01, Frederik VIII, 10 kr 1908 VBP, H 2, F 298, kval. 1+, i alt 2 stk.
40-50 stk vintermåtter Rockwool 3m. på palle.
Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986) Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993) Sofabord af massiv palisander med skuffe i ene ende. Hver ende med kehlet kant. Udført og mærket hos France & Søn. 1960'erne. H. 55. L. 75. B. 50.
GEBA udskæringsmaskiner er fødevareindustriens guldstandard. GEBA var ophavsmanden til lakseudskæreren Alle GEBA udskæringsmaskiner anvender den gennemprøvede GEBA patenterede udskæringsteknik med fokus på høj kvalitet og absolut hygiejniske forhold. Brugt Soft slicing machine Stand ukendt.
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961) Rund vase af stentøj modelleret med grene, blomster og blade. Dekoreret med celadonglasur. Sign. SALTO, 20664. Kgl. P. Udført 1952. Formgivet 1944. H. 29,5. Diam. 25. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Vasen er oprindeligt en gave givet til nuværende ejers forældre i ca. 1950'erne af Axel Salto og Gerda Åkesson. Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, ill. s. 58–59 samt i modelregister s. 174, fig. 169.
17 visninger
Romerske kejserdømme, Diva Faustina, død 141, Sesterts, Rom, AETERNITAS S C, 25,40 g, RIC 1102a
Div. 54mm pres rustfri stål
Electrolux ovn, Miele kaffemaskine og Gaggenau varmeplade, Ikke afprøvet.
Danmark. SAS. Samling i kasse med diverse forsendelser. [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
BUDT 330,- DKK
Eventyrmønter, H.C. Andersen, 10 kr 2005, Den Grimme Ælling og Den Lille Havfrue, 10 kr 2006, Skyggen og Snedronningen, 10 kr 2007, Nattergalen, Sieg 2, 5, 8, 11 og 14, i alt 5 stk