Janus la Cour (f. Ringkøbing

Lukker 09/12-2024 19:24:00

Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909) “Villa d'Este”. Sign. J. la Cour Villa d'Este 30. 1908. Olie på lærred. 45×36,5. Litteratur: Rikard Magnussen fortegnelse over Janus la Cours værker, s. 180, nr. 866. Afbildet. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1201, 2012 nr. 1014.