Lukker 09/12-2024 19:31:00
Et par Louis XVI stole af mahogni, ryg med lyre. Antagelig Danske eller nordtyske, 18. årh.s slutning. (2)
Rolex Datejust 31 af 18 kt. guld og stål, ref. 278383RBR. Mekanisk værk med automatisk optræk og datovisning, kaliber 2236. Enkeltslebne diamanter på skiven og kransen. “Oyster” lænke af 18 kt. guld og stål. Omkreds ca. 17 cm. Ø 31 mm. 2020. Kassenr. 278383. Bagkassenr. 2300. Serienr. 1696Q7Z1. Værknr. 01G444L. Rolex-æske, manual, to hangtags, ét ekstra led, købskvittering og certifikat fra 2020 medfølger.
Louis Vuitton “Coffret Joaillerie” smykkeskrin af brunt monogram kanvas med brune læderbesætninger, gyldne beslag og et rum med to udtagelige smykkebakker af rødt ruskind. Hængelås med to nøgler medfølger. H. 12 x B. 23 x D. 23 cm. Nypris DKK 50.500,- Dette katalognummer sælges på begæring af advokat, forsikringsselskab eller offentlig myndighed.
To runde fade og skål af porcelæn, dekoreret i farver og guld med brogede blomster, flettet fane. Meissen. 18. årh. Diam. 34 og 22. (3)
5 stk LED lamper virkelige dekorative lamper med batterier, ubrugte i kasser (bemærk køber vælger selv hvilke 5 stk man ønsker ens eller blandet )
Ca. 150 Pære, Spot, Halogen for Arbejdslamper m.m.
15 stk 12 v batterier 9 AH + en 12 v 45 ah batteri
En usædvanlig fin jernbeslået Slesisk flintlåspistol omkring 1670 med hele skæftet indlagt med sølvtråd samt blomster og fugle i perlemor. Kolbekappe med korte sporer, kolbe med gennembrudt sølvplade på forgyldt baggrund dekoreret med vindrikkende Dionysos, på begge kolbesider sølvplade ligeledes på forgyldt baggrund dekoreret med hund og endelig bag svansskruebladet grotesk maske på samme baggrund, usigneret lås med spids afslutning bagerst, sideblik i i gennembrudt sølvplade på forgyldt baggrund dekoreret med bladværk samt engle holdende et skjold hvori kronet fugl, ca. 30 cm. lang pibe bagtil ottekantet fortil rund i kaliber ca. 13 mm. der fastholdes af skrue nedefra. Forskæftet har samme dekoration af hunde som kolben og den sølvtippede træladestok fastholdes af to rørkner. (1)
Kinesisk figur af patineret bronze i form af Buddha Shakyamuni, siddende i dhayanasana på dobbelt lotustrone, klædt i en enkelt dragt, med højre hånd i bhumisparsha mudra, rørende jorden, og den venstre i mediterende stilling på skødet. Ej forseglet. Ming, 15.-16. årh. Vægt 4862 g. H. 34 cm. Proveniens: Fra en dansk privatsamling.
Hele Verden. Parti i 2 kasser med bl.a. en gammel korrespondance fra Bagsværd til USA/canada i album. [ ** * ? ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Designer chaiselong designet af Tateishi Shoiji i massiv egetræ, med armlæn af massiv valnøddetræ. Beige betræk. Ubrugt i org. emballage.
100 stk div. retro metal-skilte, ass. af 50 modeller. Måler fra 13cm til 51cm