Lukker 09/12-2024 19:53:00
Kandisskrin af ravfarvet glas med gulddekoration og montering af forgyld messing. 19. årh.s anden halvdel. H. 13 cm. L. 13 cm.
USA, Virginia, Bank of the Commonwealth, 5 Dollars 1858, Louisiana, Citizens Bank, 5 Dollars, remainder, Illinois, State Bank of Illinois, 1 Dollar 1840, makuleret. (3)
A Store Kongensgade blue and white faience tray/plaque of rectangular form with rounded corners, painted after a copper engraving possibly by Watteau surrounded by continuous rocailles, signed B underscore, 2nd period c. 1750. 50×33.5 cm. In a fitted 20th century Rococo style fruitwood table H. 71 cm. Provenance: A Danish private collection. Literature: Jørgen Ahlefeldt-Laurvig and Kai Uldall, Fajencer fra Fabriken i St. Kongensgade, Copenhagen 1970, p. 164 and depicted p. 168 (plate 78)
Wifredo Lam (f. Sagua-la-Grande 1902, d. Paris 1982) Uden titel. Sign. Lam 1959. Olie på lærred. 36×45. Certifikat udstedt af Eskil Lam, Paris 23. november 2023 medfølger. Proveniens: Court Gallery, København. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet fra ovenstående. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
BUDT 18750,- DKK
160 M El Galv. Krankæde 7,2 x 21 mm, ubrugt i pallekasse
Plantemaskine til 4 rækker. Ferrari F Max
BUDT 25000,- DKK
Kræmmer lot, ca. 25 stk Tasker og rygsækker forskellige modeller Brugte + 1 stk Trolly for taske
Chanel “Vanity Case” af rødt Caviar læder med gyldne beslag, kort hank, et lynlås rum med en indvendig lomme og rødt læderfor. H. 11 x B. 21 x D. 15 cm. 1994–1996. Original æske, dustbag og authenticitetskort fra BrandCo Paris medfølger.
Mie 1 spejl med super flot LED lys ramme, som giver et godt lys. Mål: 140 x 80 cm. IP44 godkendt. Lyset kommer fra en LED strip, som sidder på rammen på bagsiden af spejlet. Skjult ophæng og afstand til væg er 25 mm. Det lyser ud til siden, ind på væggen og ud igennem den yderste kant af spejlet, som er frostet. Spejl tykkelse: 4 mm. Med polerede kanter, så ingen skarpe kanter. Spejlet tilkobles en ekstern kontakt - 230 v. Kelvin 3000. Ubrugt, oprydning fra køkken/bad butik. Original emballage. +MOMS
Realisation. Stort parti i 6 flyttekasser med masser af album/samlinger bl.a. Grønland med Danmark Befriet, Årsmapper fra Danmark 1974–2015 og meget andet. [ ** * ? ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×