Lukker 09/12-2024 19:58:00
Dækketallerken af sølv, profileret fane. Cohr. Vægt 456 g. Diam. 27 cm.
BUDT 1650,- DKK
1978. Mykines, 130 øre. Variant “UDEN RØD FARVE”. Postfrisk [ 26x ] [ ** ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
8 stk. knager - udformet som æbler med 3 stk. kroge. I krom og måler H: 12 cm, B: 6,5 cm. Ubrugte, +MOMS
Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938) Cirkulær skål af delvis uglaseret stentøj. Udvendigt med zig-zag dekor, dekoreret med sandfarvet glasur. Indvendigt ligeledes dekoreret med sandfarvet glasur. Sign. alev '76. Unik. H. 11,6. Diam. 15,3–15,5. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Kina, de stridende staters tid, Zhao, c. 350–250 f. Kr., “spade money, flat handle square foot type”, An Yang, 4,25 g, Hartill 3.183
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984) “Halvvaselampen - model Shellhuset”. Sæt på fire væglampetter med skærme af opalglas og beslag af messing. Udført 1940'erne hos Louis Poulsen. H. 24. B. 22. (4) Litteratur: Lisbet Balslev Jørgensen, Jørgen Sestoft, Morten Lund: “Vilhelm Lauritzen - En moderne arkitekt”, gengivet og omtalt s. 242–243. Litteratur: Louis Poulsen katalog nr. B 61.
Jan Voss (f. Hamburg 1936) Uden titel. Sign. Voss 90, 2/30. Træsnit i farver. Bladstørrelse 120×160. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
1 bt. Mg. Château Mouton Rothschild, Pauillac. 1. Cru Classé 2019 A (hf/in).
Slagnøgle inkl. 2 stk. 20,4V, 2.6 Ah Li-ion batterier samt hurtiglader. Ubrugt
LØVBLÆSER/SUGER med to-takt motor. 45 liter opsamlingspose. Ubrugt.
Royal swiss meat grinder. Model LRD-120. 1200 Watt. Ubrugt og i original emballage. + MOMS
Et par danske barok stager af sølv, oktagonal balusterformet stamme med knapper, fire-sidet hvælvet, ligeknækket og profileret fodstykke med indtrukne, runde hjørner. Mester Jens Sander Schouw, København 1777, leverandør til Det Kongelige Sølvkammer. Vægt 737 gr. H. 19 cm. (2)
Gunnar Biilmann Petersen (f. 1897, d. 1968) To bordlamper af hhv. lilla og grønt farvet glas, plisserede skærme. H. 62. (2) Proveniens: Schæffergården.