Lukker 10/12-2024 11:20:00
Viper AS530R gulvvasker. Årgang - NY Timer 1 Rentvandstank 72 ltr. Snavsevandstank 73 ltr. Rondel/børstebredde 530 mm. Sugefodsbredde 730 mm. Kapacitet m2/t 2650 Vakuum (mm H2O) 1223 Batteritype AGM 12V/100Ah Bruttovægt køreklar 245 kg Lydtryk dB(A) 69 Køremotor 300 W Indikator for rentvandstank Indbygget lader Ladesystem 24V 10A Max. Hastighed 5,5 km/t Børstetrykket er 23 kg. Ideel til rengøring af: klinkergulv, plast, behandlede trægulve, marmor, beton og andre overflader.
Afhentes: OC -4000 Roskilde, Denmark (via Google Maps)
Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909) “Efteraarsdag ved Skovmølleaaen”. Sign. Janus la Cour 1904. Olie på lærred. 120 × 154. Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours Malerier, 1928, nr. 837. Udstillet: Charlottenborg 1904 nr. 113.
20 stk Led vokslys med timerfunktion højde 24,5 cm ø2 cm, ubrugte i kasse
Gunnar Biilmann Petersen (f. 1897, d. 1968) To bordlamper af hhv. lilla og grønt farvet glas, plisserede skærme. H. 62. (2) Proveniens: Schæffergården.
Batterilader 12 volt 40 ampere, med digitalt display. Ubrugt.
Ekstra lang forlængerarm. Standard er 13,5 meter - den her kan række 19 meter ud. Løftehøjde er standard 16 meter - den her kan løfte op til 21,5 meter. Løftekapacitet 7.000 kg. Pallegafler følger med. Original instruktionsbog og servicebog følger med. Sandblæst og malet i 2022. Startede og kørte, som den skal, under gennemgangen.
Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938) Cirkulær skål af delvis uglaseret stentøj. Udvendigt med zig-zag dekor, dekoreret med sandfarvet glasur. Indvendigt ligeledes dekoreret med sandfarvet glasur. Sign. alev '76. Unik. H. 11,6. Diam. 15,3–15,5. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Zenith Art deco armbåndsur af stål. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 20. Sort rem med C-spænde af stål. Ø 22×40 mm inkl. horn. 1930'erne. Serviceret hos Ole Mathiesen 2024. Serienr. 8191167.
Antikkens Grækenland, Judaea, Samaria, Obol, ca. 375–333 f.Kr., Galej / persisk konge kæmper med løve, cf. Meshorer- Qedar 22, 199–201, 0,58 g
Møntsæt, Den Kgl. Mønt, 1981–1995, 1997–2012 (31 stk.), Tårnmønter, samt 30 banksæt, i alt 62 stk.
Jacob Petersen (f. Flensborg 1774, d. København 1855) Skibsportræt af de danske brigger “Frode” og “Thorvald” ud for Malagas kyst. Sign. I. P. Malaga 1844. Olie på lærred. 58×79. Litteratur: “Jacob Petersen. Danmarks internationale skibsportrætmaler”, nr. 303. Proveniens: Familien Heering. Nellemann & Thomsen auktion 729, 1998 nr. 1124. Briggerne blev bygget i Svaneke til reder og grosserer P. F. Heering; “Thorvald” blev bygget i 1837–38 og “Frode” i 1843.
Leif Sylvester (f. København 1940) Figurkomposition. Sign. Sylvester 95, 45/300. Litografi i farver. Lysmål 70×55. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
4 stk fodervogne 3-hjulet.