Lukker 10/12-2024 19:09:00
P. Hertz Et cirkulært frugtfad af sølv med profileret fodstykke. Udført og stemplet hos P. Hertz, anno 1944. Vægt 715 g. H. 5,3–5,6. Diam. 32.
To par platter af porcelæn, dekoreret i underglasur blå lavet i anledningen af Industrial udstilling i Malmø, Sverige og Kvindernes udstilling i 1895, sidstnævnte tegnet af Arnold Krog. Royal Copenhagen og B&G. Diam. 18,5 og 21 cm. (4)
Paolo Cotani (f. Rom 1940, d. sst. 2011) “Omaggio a Giacometti no. X2”. Sign. på bagsiden Paolo Cotani Ottobre 1976. Akryl på lærred. 200×200. Uindrammet. Proveniens: Galerie la Bertesca, Düsseldorf, Tyskland (etiket på bagsiden). Proveniens: Privatsamling, Danmark. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Topas- og diamantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med smaragdslebet topas omkranset af talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.30 ct. Vægt ca. 12 g. B. 16 mm. Str. 55.
BUDT 1900,- DKK
Kinesisk Hu krukke, globulær form og med profileret kant, med rillebånd hele vejen rundt og to formstøbte mytologiske dyr på siden. Svag rest af grøn glasur. Han dynasty 202 f. Kr. 220 e. Kr. H. 33 cm.
2 ubrugte hydr. Pumper GR2
“Saksisk blomst” service af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. (32) Bestående af: 10 tallerkener med bred gennembrudt kant, 1636; 11 kagetallerkener, 1626; 7 kaffekopper med underkopper, 1548; 4 mokkakopper med underkopper, 1549.
Australien, 1 Dollar u.år (1966) - specimen -, serie nr. AAA 000000, Coombs / Wilson, Pick 37s1 “Slabbed and Graded VF by PMG”.
Rolex Armbåndsur af 9 kt. rødguld. Mekanisk værk med manuelt optræk. Brun læderrem med c-spænde af guldbelagt stål. Ø 23 mm. 1938
Emil Nolde (f. Nolde 1867, d. Seebüll 1956) Schweizer Landschaft (Sils?), sidst 1920erne. Sign. Nolde. Akvarel på papir. Bladstørrelse 34×44. Proveniens: Bryllupsgave fra Ada Nolde til den nuværende ejers far (nevø til Ada Nolde), i 1943. The scholarly advisory board of the Nolde Stiftung Seebüll has confirmed the inclusion of this work in a future catalog raisonné of watercolours and drawings by Emil Nolde (1867–1956). Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.