Lukker 10/12-2024 19:40:00
Eugen Willi (f. 1929, d. 1998) Opstilling. Sign. Willi. Olie på malepap. 38×46.
8 stk. knager - udformet som æbler med 3 stk. kroge. I krom og måler H: 12 cm, B: 6,5 cm. Ubrugte, +MOMS
7 stk Barstole, Brugte
Villeroy &Boch Perlen service, 28 dele. Middagstallerken Ø24 cm 10 stk. Dyb tallerken Ø 24 cm. 6 stk. Frokosttallerken Ø 19 cm. 11 stk. Samt stor smuk suppeterrine, H27 cm. (1 middags, 3 dybe samt 1 frokost tallerken har mindre skade - se fotos.) Brugt. Fra dødsbo. MOMSFRI.
Karl Larsen (f. København 1897, d. Holte 1977) Opstilling. Sign. KL. Olie på lærred. 68×83. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Romerske kejserdømme, Julia Maesa, Augusta 218–224, Denar, Rom, SAECVLI FELICiTAS, 2,71 g, RIC 271 Ex. Professor Niels Hannestad, Samleretiket medfølger.
1875. 50 øre, 2.tryk (tyk omvendt ramme). Pos. 11. Perfekt postfriskt mærke [ 30y ] [ ** ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
BUDT 370,- DKK
Et par aquamarin- og diamantørestikker af platin og 14 kt. guld hver prydet med fire dråbeformede aquamariner, talrige old-cut, baguette-, square- og brillantslebne diamanter. Samlet vægt ca. 14,5 g. L. 7 cm. (2)
Dansk empire spillebord af mahogni med massiv opklappelig plade og tilspidsede ben. Ca. 1820. H. 78. B. 88. D. 43/86.
BUDT 103500,- DKK
STRYGESTÅL med diamantbelægning. Ubrugt i gaveæske. Modelfoto
I. P. Møller (f. Faaborg 1783, d. København 1854) Parti fra Bregentved - en vandmølle med slottet i baggrunden. Usigneret. Betegnet J. C. M. 1826. Olie på lærred. 55,5×72. Verso på blændrammen monteret med etiket betegnet I. P. Møller.