Lukker 10/12-2024 20:03:00
Axel Munch (f. Gudhjem 1918, d. 1974) Høstbillede med sol. Sign. AM, Gudhjem 56. Olie på plade. Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, kat. 5. Proveniens: Kunstnerens familie.
Bøhmisk hjullåsriffel ca. 1700 af Johan Wolfgang Schiller med klassisk tysk skæfte med forgyldte beslag indlagt med jagtscene i ben på kolben, fornemt skåret lås med hunde og vildsvin på punslet bund, hanen er tilsvarende skåret med jæger med spyd, stort støbt og forgyldt sideblik med jagtscene, aftrækkerbøjle med Diana, træladestok med messingdub i den ene ende og jerndub i den anden fastholdt til skæftet af tre kannelerede rørkner, ca. 74 cm. lang ottekantet damaceret riflet pibe med standvisér i kaliber ca. 15 mm. rifler med 8 dybe riffelgange. Skæftet er pænt skåret med bl.a. bjørn og hunde, kolbekasselåget med det Saksiske våben er ikke tilhørende. Låsen er mærket JOH WOLFFG. SCHILLER IN ASCH. J. W. Schiller er antagelig af Scheller-familien, men er ikke nævnt i Stöckel.
Carl Henrik Jensen (f. Frederiksberg 1929) Komposition. Sign. på bagsiden Carl Henrik O. 64, juli 64. Olie på lærred. 56×50. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
2 dækreoler, sammenklappelige og stabelbare
2 stk. Softicemaskine. Model SIM1300, 1 liter kapacitet. Softice på 20-30 minutter. Fra United. Ubrugt og i original emballage + MOMS
Ny/ubrukt hydraulikkpresse til hydraulikkslanger Presser 500t Medfølger bakker fra 1/4" til 2 1/2" slanger Med fotpedal eller den kan brukes automatisk Ny ubrukt..Står i transportkasse for enkel frakt
TITAN TRUCK+ 15W-40 Motor olje/ Dieselolje 20 x 20 liter
Romerske kejserdømme, Julia Mamaea, Augusta, 222–235, Sesterts, Rom, 224, VENVS FELIX S C, 22,40 g, RIC 701 Ex. Professor Niels Hannestad
1929. Rundskuedagen 1929, 5 øre, brun og 10 øre, grøn. Komplet sæt i postfriske 6-blokke. Attest Møller PRAGTOBJEKTER [ 28–29 ] [ ** ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
3 stk. lysspejle + 2 hærdede glasplader + stålreol med indhold, fra kælderen.
Ca. 20 stk 1-armet stager, Sølv look
Rutsjebane, 1 stk. Måler ca. 220 x 45 cm. Ubrugt + MOMS
Corneille (f. Liège 1922, d. Auvers-sur-Oise 2010) Uden titel. Sign. Corneille, 53/150. Serigrafi i farver på lærred. 95×150. Uindrammet. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.