N. P. Holbech (f. Atlanterhavet 1804, d. Karlshamn 1889) Et par portrætter af Løjtnant Wilhelm Conrad Crone og hustru Anna Amalia Hansine Dorothea Crone. Usignerede. Betegnede på bagsiden, han: Malet af Portrætmaler Holbech Anno 1857 (April), hun: Malet af Portrætmaler Holbech Anno 1859 (August). Olie på lærred monteret malepap. Hver 37×31. (2). Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1632, 2016 nr. 29.