Lukker 10/12-2024 21:14:00
Dansk snedkermester Et par lænestole med stel af mahogni. Sko af messing. Sæde, sider og ryg betrukket med gult uld. Udført 1930érne. (2)
Eventyrmønter, H.C. Andersen, 10 kr 2005, Den Grimme Ælling og Den Lille Havfrue, 10 kr 2006, Skyggen og Snedronningen, 10 kr 2007, Nattergalen, Sieg 2, 5, 8, 11 og 14, i alt 5 stk
Står i 6800 Varde. Kap/geringssav. Hitachi. Model : C10FCA. Brugt, men ok stand. Oprydning fra bo. MOMSFRI
1913. Chr. X, 35 øre, orange. Postfrisk marginalblok med nummer 85-C. [ 73 ] [ ** ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
BUDT 160,- DKK
Sennepskande af fajance, dekoreret i farver med blomster, hanke modelleret i form af grenværk. Antagelig Sinceny, 18. årh. H. 9,5 cm.
Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007) “Lykkelige dage”/ “Happy days”. Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Molesmes 1991. Olie på lærred. 102×82. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
2 stk Dekorationsfad på 3-ben Ø 45 cm + 22 stk Spejlglas heraf 12 stk Ø 25 cm og 10 stk Ø 30 cm + 5 Stentøjs kander, samt 7 stk store Glasvaser
Cafeborde ø 80cm. H.110cm. 10 stk i vogn
Gucci Taske af grønt læder med gyldne beslag, kort hank, et lynlås rum med en indvendig lynlås lomme og mørkebrunt stof for. H. 19 x B. 38 x D. 3 cm.
1000 kg Vicinay kran, uden kæde, stand ukendt
Danmark. Lille rest-udstillingssamling tidlige stålstiksudgaver incl. breve og varianter m.v. [ ? ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Aktiebrev fra Rønne Teater med “Falkenskiold 1825” stempel og indskudt 4 RBS. ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×