Lukker 09/12-2024 20:15:00
Sennepskande af fajance, dekoreret i farver med blomster, hanke modelleret i form af grenværk. Antagelig Sinceny, 18. årh. H. 9,5 cm.
Dansk guldaldermaler, 19. årh.'s midte Udsigt over Forum Romanum. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 24×36. Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 403, 1956 nr. 19.
Flot maskine som fremstår i meget god stand. Chiptunet til ca 280 hp. Ekstra kniv. Forberedt til GPS. Mulighed for tilkøb af GPS John Deere 3000 John Deere W540i - Video !
BUDT 500000,- DKK
Oman, 25 Omani Rials 1987, Au, 10,35 g 917/1000, F 10, KM 74 Udmønting: 5000 stk.
BUDT 3900,- DKK
Ca. 50 stk Klapstole i transportbur, med Brugsspor
A-ramme
Perle- og diamantbroche af 14 kt. guld og palladium prydet med to antagelig naturlige perler og talrige old European-cut diamanter på i alt ca. 0.94 ct. Farve: H. Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 8,5 g. Perlediam. 8–11 mm. L. 4,1 cm. Brochen har aftagelig lås.
6 bts. Château Pichon Longueville Baron, Pauillac. 2. Cru Classé 2000 A (hf/in). Owc.
Ca. 150 stk Charms + ca. 75 Armbånd i Læder og Sølvlook, der medfølger stativ til armbånd
Kinesisk vase af porcelæn, firsidet, dekoreret i emaljefarver med blomstrende grene. Qianlong seglmærke, ca. 1900. H. 28 cm.
Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973) “Drama romantique” fra Silkeborg-Suiten. Sign. Jorn, 53–70, 91/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 56×66. Uindrammet. Litteratur: Van de Loo 114. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Romerske kejserdømme, Macrinus, 217–218, Denar, Rom, P M TR P II COS P P, 2,92 g, RIC 26, RSC 47a Ex. Professor Niels Hannestad. Samleretiket medfølger.