Christian Morgenstern (f. Hamborg 1805, d. München 1867) Studie fra Frederiksdal. Usigneret. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 29×35. Udstillet: Altonaer Museum, Hamburg og Museumsberg, Flensburg, “Märchen eines Lebens - Mit Hans Christian Andersen durch das malerische Europa”, 2005.