Lukker 04/12-2024 08:32:00
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk BSV PG 120/2 BSV PG 120/2 SSB
Afhentes: Zone 4 Fyn (via Google Maps)
Køkkenknivssæt udført i rustfrit tysk DIN 1.4116 stål. Kokkekniv, santokukniv og universalkniv. Knivblad 13 - 21 cm. Super skarpe og holdbare. Hårdhed 56 HRC. Skæfter af rød sandeltræ. Ubrugte i gaveæske. Modelfoto
Erindringsmønter, 1888, 1892 (2 stk.), 1903 (3), 1906 (2), 1912 (3), 1923 (6), 1930 (6), 1937 (4), 1945 og 1958, i alt 29 stk.
Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007) H.C. Andersen Suiten. Komplet sæt på 24 litografier i farver. Alle sign. Carl-Henning Pedersen 1985, 63/250. Udgivet af Juliette Halioua Editions, New York. Trykt hos Atelier Arts Litho, Paris. Original kassette medfølger. Bladstørrelse hver 76×56. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk Farma T 17 - Farma Kran C7 Farma T 17 - Farma Kran C7.02
BUDT 117500,- DKK
Beryl- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med cushion-cut lyseblå beryl på ca. 5.40 ct. omkranset af talrige princess-cut og brillantslebne diamanter. Farve: H. Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 7,5 g. B. 15 mm. Str. 51. Smykkevurdering fra Magnus Enna medfølger. 2018.
Brandsluknings udstyr, sprøjtehoveder, koblinger mm i 2 trækasser
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982) Seks spisestole af massiv eg med sæder af flettet papirgarn. Model 75. Formgivet 1954. Udført og stemplet hos J.L. Møllers Møbelfabrik. (6) Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
Ca. 150 stk Isdessertglas
Anton Rooskens (f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976) “Kop”. Sign. Rooskens 73, opus No. 573; titel på bagsiden. Olie på lærred. 65×50. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i blåt med “prunus on breaking ice”. Ca. 1900. H. 40.
BUDT 330,- DKK
Luka Design dobbeltseng med 2stk. latex puder. Sengen måler 180x200cm. Topmadras med 5 cm. memory skum behandlet med aloe vera. Madrassen er med 896 stk. 18 cm. høje pocket fjedre med 5 zoner. Bund af metal som kan justeres. Liggehøjde 61 cm. Usamlet i org. emballage.