Lukker 05/12-2024 17:00:00
Snehvide med venner højde ca 19,5 cm, ubrugt i kasse
1864. Feltpostbrev fra Halle 14.12.1864 til officer i det Magdeburgischen Fusiier Regiment No. 36 i Altona, og herfra omadresseret til Segeberg [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Verner Panton by Menu. 10 små tallerkner Ø17 cm. Samt serveringsbakke Ø40 cm. Brugt. Fra dødsbo. MOMSFRI.
1851. APRILBREV fra Sønderborg 21.4.1851 til Svendborg Amt pr. Nyborg. Håndskrevet “SØNDERBORG den 21/4 51” og liniestempel “SVENDBORG 23/4”. Meget sjældent brev i pragtkvalitet [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
BUDT 25500,- DKK
Robert Combas (f. Lyon 1957) Uden titel. Sign. Combas 90, 5/100. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 105×87. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
50 stk div. retro metal-skilte, ass. af 50 modeller. Måler fra 13cm til 51cm
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967) “PH-80”. Standerlampe med skærme af akryl, stel af forkromet metal og fod af sort plast. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 131.
1854. FREDERIK VII. Kongebrev med indhold dateret “Skodsborg den 4.August 1854” vedr. Frau Margarethe Ehlers zu Timmerhorn bei Segeberg. Flot storsegl og kongens egenhændige underskrift [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
ØSTIFTERNES JERNB.POSTKT. 27.9.19. Brotypestempel på brevkort med 7 øre, Chr.X, orange sendt fra BORNHOLM til Købenahvn. Ganske få kendte [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
85 par Børne strømper i ass farver/modeller i ser 27-30 ubrugte
Et par lamper af slebet krystal, vaseformede. Antagelig Frankrig 20. årh.s første halvdel. H. ekskl. montering 33 cm. (2)