Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973) “Didaska. III”, 1945. Sign. Jorn 45 samt sign. på bagsiden Jorn 1945. Olie på lærred. 43×31. Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London 1968, nr. 380, gengivet side 358. Proveniens: Dansk privatsamling. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.