Lukker 24/11-2024 20:19:00
Afhentes: Dieselvej 3B DK-6000 Kolding (via Google Maps)
Ca. 65 stk Groovy Krus
Diamantarmbånd af 18 kt. rosaguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 6.28 ct. Farve: G-H. Klarhed: VS. L. 16,9 cm.
BUDT 50000,- DKK
3/4 vinkel unioner messing
Norsk etui af forgyldt sterlingsølv og indvendig forgyldt, dekoreret med lilla translucent emalje på guillocheret grund, omkranset af guirlande i guld. David Andersen, ca. 1900. Vægt 90 g. L. 8,3 cm.
Parti div. handsker
Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993) “Kosmos”. Sign. Heerup 1976. Olie på plade. 116×232. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008) Seks lysestager af messing. Udført og stemplet hos Dansk Designs Denmark, JHQ. H. 23,5. (6)
KØKKENKNIVSÆT udført i 73 lags pulverstål, smedet efter Damaskus metoden, hårdhed 62-64 HRC. Utilitykniv og urtekniv. Knivblad 9-13 cm, super skarpe og holdbare. Skæfter udført i oliventræ. Ubrugte i gaveæsker
13 stk Foldeborde 180 x 75 cm, i metal og plast, med Brugsspor