Lukker 22/11-2024 08:36:00
Årgang: 2016
Afhentes: Faaborgvej 82 DK-5250 Odense SV (via Google Maps)
Tysk Rige. Zeppelin, 1 Mk. Meget pænt afstemplet mærke på kuvert sendt til USA. [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Fernando Amorsolo (f. Manila, Filippinerne 1892, d. Quezon City, Filippinerne 1972) Ung pige ved en flodbred. Sign. F. Amorsolo Manila 1935. Olie på lærred monteret på plade. 51×66. Proveniens: Erhvervet i 1935 i Fillippinerne af Niels Breinholt Bach (1885–1973). Herefter nedarvet i familien. Niels Breinholt Bach var uddannet kemiingeniør og rejste efter endt uddannelse og kort før 1. verdenskrigs udbrud til Java, hvor han fik arbejde på en hollandsk sukkerfabrik og i forlængelse heraf fik han tilnavnet 'Java-Bach'. I 1923 købte Bach en stor sukkerrørsplantage på Filippinerne og grundlagde firmaet 'Bachs Cane Sugar Co A/S 1923'. I slutningen af 1930'erne forlod Bach Filippinerne igen og flyttede med sin familie til USA.
Apollo er en god type knuser fra OM (Keestrack). Har ubrugte sliddele for ca. DKK 150.000 / EURO 20.000 der medfølge OM Apollo TK116F - 700X1000 mm - Keestrack
BUDT 232000,- DKK
Palle Suenson (f. 1904, d. 1986) Cirkulært spisebord af cubamahogni med udtræk og tre tillægsplader. Massiv top. Udført 1930'erne hos snedkermester Jacob Kjær. H. 72,5. Diam. 122. Fuld længde. 306,5.
Ca. 300 pakker div. keramik-perler á 6 stk. (ubrugt)
Otto Bache (f. Roskilde 1839, d. København 1927) Parti med hundehvalpe. Sign. Otto Bache, 1877. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 19×26.
Amman AFW270E asfaltudlægger. Årgang 2015 med 795 timer. Maskinen starter og er funktionel. Deutz motor, type D2011 L03i med 33 kW. Hydraulisk udskud. Hjuldreven. Maskinen er løbende vedligeholdt og serviceret.
Georg Jensen “Aria” armbånd af sterling sølv. Dessin 593D. Vægt ca. 142 g. B. 5,2 cm. L. 19,5 cm.Str. M/L. Georg Jensen efter 1945.
Ballonbue Guldmetallic, 6-kantet
Lille ældre skænk i træ med udskæringer, nøgle, bakke og klaplåge. Den måler 87 x 44 x 83 cm. Den er i pæn stand. Lille børnestol i træ fra 1960'erne, som har godt med patina. Billede/relief i træ, som måler 57 x 44 cm., i ok stand. MOMSFRI
Perle- og diamantvedhæng af 14 kt. guld og hvidguld prydet med seks farvede ferskvandskulturperler og brillantslebet diamant på ca. 0.10 ct. Vægt ca. 12,5 g. L. 3,5 cm.
VAREBIL, RENAULT MASTER 2.3 dCi S&S 180 Chassis T35 L3. 1st. Indreg: 23-10-2020. Synet: 18-10-2024. Km-tæller viser: 231431.
BUDT 26500,- DKK