Lukker 15/12-2024 14:03:00
1852. 4 RBS Thiele I. Plade II, nr. 77–79. Smuk stemplet 3-stribe. Attester Nielsen og Møller [ 1Ia ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Dansk snedkermester, Otto C. Jensen Sofabord opsat på tre kølleformede ben af mørkbejdset ask. Cirkulær plade ilagt polykrome mosaikker med motiv i form af kvinde. H. 53. Diam. 75.
Italisk/etruskisk sortfigureret kantharos med høje båndhanke, dekoreret i sort med pantere og palmetter, hanke med laubærblade. 5. årh. f. Kr. H. 10,5 cm. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet i 2016 fra Stockholms Auktionsverk.
Dansk skab af nøddetræ og nødderod, front med to døre prydet med plaketter efter Bertel Thorvaldsen (1770–1844). 19. årh.s slutning. H. 140. B. 85. D. 30.
Et par danske empire armstole af mahogni, indlagt med lyst og mørkt træ. 19. årh.s begyndelse. (2)
6 bts. Chateauneuf-du-Pape, Clos des Papes, Paul Avril 2017 A (hf/in). Sources from an excellent private cellar.
BUDT 2300,- DKK
Store microfiberklude til feks bilpleje, aftørring osv, måler 29x59 cm
Mål: B 150 cm x H 160 cm
Antikkens Grækenland, Seleukidiske Kongedømme, Antiochos VII Eurgetes Sidetes, 138–129 f.Kr., Tetradrachm, SNG Spaer 1857, Newell SMA 282, 16,73 g. Ex. Busso Peus Nachf. Ex. Professor Niels Hannestad
Dansk snedkermester Kuffertstand med stel af mahogni. Sæde og ryg med stroppet af kernelæder, samt messing beslag. Udført 1940érne. Proveniens Acton Bjørn. En kuffert medfølger.
Ifø badekar i stål 1500x700cm. (ubrugt)
Reol 3 stk. L. 204 x h. 101 cm. samt "pakkebord" 150x120cm.