Lukker 25/11-2024 18:00:00
HERRESOKKER, 40 par.
2 stk. beton-fuglebade på piedestal (ubrugt)
Dansk Vestindien, Christian IX, 10 cents 1878, H 26, S 3, Sieg 22, H 26, KM 70
A scroll painting in pigment colours and gold on cloth depicting Buddha and his two disciples Sariputta and Moggallana, below the figures a mythological composition. Thailand, Rattanakosin period, 19th century. 241×94 cm. Provenance: A Danish private collection.
3 stk krøllejern, ubrugte
Ca. 42 stk Irish coffee glas
1 bt. Château Cheval Blanc, 1. Grand Cru Classé A 1964 C (ms). We are proud to present this lot as part of a collection sourced from a natural Scandinavian cellar with high humidity. Gathered over several decades and vintages going all the way back to the memorabel harvest of 1947 in Bordeaux.
George III lygteur i kasse af mahogni dekoreret med forgyldte bronzer. Værk med dato og “Strike-Silent” funktion. Sign. Wilson, London. 18. årh.s slutning. H. 49.
GLASLØFTER med sugekopper til kran.
Dansk jægerhirschfænger M/1791 med rester af sværdfegerstempel på parerstangen og ca. 56 cm. lang tveægget klinge med resterne af Frederik V monogram på begge sider af klingen samt messingmonteret fransk officerskårde fra andet kejserrige i skede med militære trofæer på den nedadbøjede stikplade og ca. 72 cm. lang enægget klinge i sort læderskede med to beslag. (2)
Perle- og diamantbroche af 18 kt. guld prydet med ferskvandskulturperle omkranset af talrige old-cut diamanter på i alt ca. 1.30 ct. Vægt ca. 10,5 g. Perlediam. ca. 5 mm. B. 27 mm. L. 6,4 cm.
- Ikke meget brugt. - Flishugger. NHS 720IE4
BUDT 18000,- DKK