Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998) “Savanne”. Sign. på bagsiden E.J. 72. Olie på lærred. 100×74. Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 2. Malerier 1965–80”, København 1985, nr. 1972/5. Udstillet: “De Frie Kunstnere”, Charlottenborg, København 1972. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.