Lukker 21/11-2024 19:00:00
2 stk. bål skamler, samt 72 stk. grillbakker.
Afhentes: 7430 Ikast. (via Google Maps)
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972) “Den spanske stol”. Armstol af massiv eg, sæde og ryg udspændt med let patineret cognacfarvet kernelæder. Model 2226. Formgivet 1958. Udført hos Fredericia Furniture. Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1958. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 66–69. Litteratur: Arne Karlsen, “Møbler tegnet af Børge Mogensen”, ill. s. 84–85.
BUDT 13500,- DKK
80 stk Aroma Middagstallerkener 26 x 26 cm
PALLELØFTER, Elektrisk. Højde 800 mm.
Karel Appel (f. Amsterdam 1921, d. Zürich 2006) Uden titel. Sign. Appel. Olie på lærred. 38×55. Proveniens: Privatsamling, Tyskland. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
VEJLE P&T. Udstillingsplanche med 2 brevkort annulleret med sjældent brotypestempel [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
GJESING. Pænt stjernestempel på postkort frankeret med 7 øre, Chr. X. [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Danmark med områder. Årsmapper. Meget stort parti fra samlerophør i flyttekasse. Høj anskaffelsespris! ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Gallakjole fra ophørt butik str: 50 vejl pris 1850kr , ubrugt
Ifor Williams GX84 er en solid og holdbar maskinhenger som er i stand til å laste 2160 kg og har en totalvekt på 2700 kg. Tilhengerens egenvekt i standardkonfigurasjonen er gitt til 540 kg, noe som er rimelig i forhold til tilhengerens lastbarhet og solide konstruksjon. Ifor Williams GX84 innvendige lengde er 245 cm og måler 127 cm i bredde, og gir et areal på 3,11 m2. Ifor Williams GX84 Maskinhenger er bygget på 2 aksler og kjører på 13´´ hjul som standard.