P. S. Krøyer (f. Stavanger

Lukker 25/11-2024 19:04:00

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909) En rygvendt dreng på stranden. Senere betegnet S. K. Olie på papir monteret på malepap monteret på malepap. Bladstørrelse 17×7,5. Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 389, 1954 nr. 126.